Pokud jde o peníze, měli byste mít naprosto jasno. Skutečně, kompromisy ve světě úvěrů rozhodně neexistují a je jedno, zda jde o hypotéku nebo krátkodobý úvěr v řádu několika tisíc korun. A nikde není psáno, že musíte kývnout bance. Existují i jiné formy půjček, které jsou sdruženy pod hlavičkou „nebankovní sféry“. Co si pod tím představit? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto variant? A podle jakých kritérií bychom si je měli vybírat, abychom neměli zbytečné starosti do budoucna?
Promyslete všechny osobní důvody
Na začátku je nutné zamyšlení, protože může být i jiné řešení situace, než je právě nebankovní půjčka. Zhodnoťte svou finanční situaci, spočítejte si výdaje do dalších týdnů a budete mít jasněji, jestli je tento styl právě pro vás. Půjčit si peníze, to je vždy především závazek. Možná existují i jiná řešení, pamatujte, že s půjčkou budete muset hradit také úroky a další poplatky. Jak by měl vypadat poskytovatel? Důležité je, aby měl příslušnou licenci ČNB, která jej opravňuje k činnosti. Pečlivě si ověřte, že má povolení poskytovat spotřebitelské úvěry. Můžete si ušetřit hodně perných chvilek. Na co dalšího nesmíte zapomínat?
- Dobrá reputace. Poskytovatel, který působí v ČR už roky a má vynikající pověst, je tím pravým.
- Splátkový kalendář je nutné nastavit úměrně svým možnostem. Existuje řada různých variant.
- Nezapomeňte na porovnání nabídek. Zajímejte se o RPSN, lhůtu splatnosti, poplatky apod.
Krátká smlouva je velmi důležitá
Nechcete si číst dlouhou dokumentaci? Jistě, smlouva by měla být transparentní a krátká, nesmí v ní být nic navíc. Kratší smluvní podmínky, které jsou také maximálně přehledné, co víc si ještě přát? Nebankovní úvěry vyřídíte obvykle velmi jednoduše, a navíc mají minimum podmínek oproti bankovní variantě. Stačí vám jedno přečtení a jste doma. Žádný obsáhlý právnický žargon, ale věty, které se dají pochopit hned. Velmi oblíbenou jsou půjčky se zástavou nemovitosti. Můžete si půjčit od 100.000,- Kč do libovolné výše, ale vždy do maximální hodnoty ručené nemovitosti.